şeffaf plak

Klasik ortodonti tedavilerinde en yaygın kullanım alanına sahip olan metal braketler ağızda uzaktan bile fark edilebilmektedir. Bu malzemeler özellikle estetik görünüm duyarlılığı fazla olan kişileri, bilhassa da bayanlarda hep endişeyle karşılanmıştır.

Bu nedenle estetik olmayan görüntüyü ve hassas kimselerin bu endişelerini gidermek için son yıllarda çeşitli yeni teknikler geliştirilmiştir. Şeffaf braketler de bunlardan biridir. Bu yöntem son yıllarda en çok tercih edilen ortodontik tedavi yöntemidir.

Şeffaf Braket (Diş Teli) Nedir?

Şeffaf braket, şekilsel diş bozukluklarının giderilmesi amacıyla takılan, dünyada pek çok klinikte denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiş, ağızda belirgin olarak görülmeyen, yani varlığı fark edilmeyen diş rengindeki şeffaf plaklardan oluşan diş düzelticidir.

Şeffaf braketler metal braket  ve teller yerine dışarıdan anlaşılması ve görünmesi oldukça zor olan, cam benzeri çeşitli malzemelerden üretilen, estetik görünüme sahip, ileri teknoloji ürünü braketlerdir. Bu yöntem sayesinde estetik kaygılarla ortodontik tedaviden uzak duran kişiler hiçbir rahatsızlık duymadan tedavi olabilmektedir.

Şeffaf Braket (Diş Teli) Nasıl Takılır?

Klasik yöntemlerde, diş teli takılmadan önce her hangi bir dişeti rahatsızlığı var ise tedavi edilirdi. Ağızda çürük var ise dolgu yapılırdı. Dişler kuru ve hijyenik hale geldikten sonra diş teli takma işlemine başlanabilirdi. Ekartör ile hastanın dudakları yanlara çekilerek rahat bir çalışma ortamı hazırlanırdı. Dişlerin kuru olması için tükürük izole edilirdi. Bu işlemlerden sonra hastaya braket uygulanırdı.

Her bir dişe tek tek braketler yapıştırılırdı. Braket uygulanacak dişin yüzeyine, pürüzlendirme işlemi yapılır ve sonrasında braketin dişe tutunmasını sağlayan bonding denilen özel bir yapıştırıcı sürülürdü. Yapıştırıcıyı sertleştirecek bir alet ile işlem sürdürülür ve sonrasında braket dişe yapıştırılırdı. Etrafına sızan yapıştırıcının fazlalıkları temizlenirdi. Tekrar sertleştirici aletiyle işlem tamamlanırdı.

Bu her bir diş için yapılırdı. Dişlerin tamamına braketler yapıştırıldıktan sonra ark teli denen tel braketlerin içinden geçirilir ve tedavinin şekline göre braketler lastikler yardımı ile sabitlenebilirdi. Ancak diş teli takma işlemi artık dolaylı yapıştırma yöntemi ile çok daha kolaylaşmış ve hastanın dişçi koltuğunda oturma süresi kısalmıştır.

Hastanın ağzından ölçü alınarak diş modeli hazırlanır ve braketler bu modelin üzerine yapıştırılarak diş teli önceden hazırlanır. Böylece diş teli takılması için gerekli süre kısalır. Diş modelleme yöntemi, hasta memnuniyet oranı yüksek, en doğru yapıştırma yöntemidir.

Şeffaf Braket (Diş Teli) Çeşitleri

Seramik Braketler

Yarı şeffaf malzemeden yapılır. Uzaktan bakıldığında fark edilmez, sadece çok yakından belli olur. Bu braketlerin dişlerde nadiren de olsa aşındırma oluşturma ihtimallerinin olması, sürtünmenin fazla olması ve kırılgan olmaları olumsuz taraflarıdır. Sürtünmenin azaltılması için braket oluklarının metal ya da altından yapılmış olanları mevcuttur.

Ancak, bu tür detaylar maliyeti arttırmaktadır. Seramik braketlerin tek dezavantajı dişlerin hareketlerinin diğer braketlere göre daha yavaş olmasıdır. Bu durum tedaviyi biraz uzatabilmektedir. Ancak oldukça rahat ve konforlu bir kullanımı vardır. Bu yüzden zamanla problemi olmayan hastalar seramik braketleri hiç düşünmeden alabilirler.

Kompozit Braketler

Kompozit dolgu materyalinden yapılan bu braketler seramik olanlara kıyasla daha ucuz olmakla birlikte aşınmaya karşı dirençlerinin düşük olması ve zamanla renginin sararması seramik braketlere göre dezavantajdır. Bu nedenle tercih sıralamasında seramik braketler kompozit braketlerden daha çok tercih edilmektedir.

Safir Cam Braketler

Renksiz crsytal-clear (özel cam) malzemeden yapılmış olan estetik braketlerdir. Günümüzdeki en estetik görünüm bu braketlerle sağlanmıştır. Safir braketler pahalı, hatta estetik braketler içinde en pahalı olan braketlerdir. Ancak hastaya sunduğu mükemmel bir gülüş ve konforla verilen ücretin karşılığını fazlasıyla vermekte olan bir braket seçeneği olmaktadır.

Şeffaf Braket (Diş Teli) Metal midir?

Şeffaf Braket, yukarıda da belirtildiği gibi ağızda belirgin olarak görülmeyen, diş renginde, şeffaf plaklardan oluşan braketlerdir, metal değildir. Ancak, bazı durumlarda sadece braket oluklarının yapımında metal kullanılabilmektedir. Şeffaf braketler diş rengine yakın renklerdeki ya da şeffaf olan çeşitli malzemelerden üretilirler. Bu malzemelerden seramik ve kompozit malzemeler yaygın olarak kullanılmaktadır. Safir ve kristal malzemelerden de bu amaçla yararlanılabilmektedir.

Şeffaf Braket (Diş Teli) Fiyatları ve Ücretleri

Şeffaf diş teli fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesi nedeniyle metal braket ve diş tellerine göre daha artabilmektedir. Bu konuda ortodontist diş hekiminizden yada çağrı merkezimizdeki danışmanlarımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Şeffaf diş teli fiyatlarının klasik metal diş tellerine göre daha pahalı olduğu bilinen bir durumdur. Ortodontik tedavi fiyatları, her yıl değişmektedir. Şeffaf braket fiyatlarında da durum farklı değildir. Bu tür ürünler genellikle yurt dışından getirildiği için fiyatları yıllık olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Şeffaf Braket (Diş Teli) Sararması Nasıl Önlenir?

Özellikle kompozit malzemeden yapılan braketler, porselen ve safir malzemeden yapılanlara göre zamanla sararabilmektedir. Bunu önlemek veya en aza indirmek için mümkünse sigaradan uzak durmak ve ağız bakımına gereken önemi vermek gerekir.

Her yemekten sonra dişler ortodontik diş fırçası ile fırçalandıktan sonra braketlerin dipleri, tellerin altı diş araları ara yüz fırçası ile ayrıca fırçalanmalıdır. Sürekli bir ağız hijyeni için devamlı atıştırmalardan sakınılmalı, yapışkan, temizliği zor olan çikolata, lokum gibi şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Eğer etkili bir ağız bakımı yapılmazsa braketlerin sararması yanında braketlerin yapıştırıldığı alanlarda beyaz nokta lezyonu diye bilinen ve kalıcı olan renk değişimleri oluşur.

Şeffaf Braket (Diş Teli) Temizliği

Braket kullanırken dişleri ve diş etlerini temiz tutmak çok önemlidir. Braketler yemek artıklarını tutabilir. Oluşacak plak tabakasını, diş çürümesini ve diş eti hastalığını önlemek için her yemekten sonra dikkatlice dişler fırçalanmalıdır. İdeal diş fırçalama süresi üç dakikadır. Bununla birlikte diş ipi de kullanılabilir.

Fırçalarken veya diş ipi kullanırken braketlere veya tele zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Diş ipi kullanırken, ip diş telinin kemerinin altından geçirilmelidir. İp, dişler arasında her iki dişin yüzeyinde yavaşça yukarı aşağı hareket ettirilmelidir. Aynı işlemi diğer dişler için de tekrarlanmalıdır. Ancak her diş için ipin farklı bölümleri kullanılmalıdır.

Fırçalama ve diş ipi kullanımından sonra su veya ağız çalkalama sıvısı ile dikkatlice ağız çalkalanmalıdır. Ağız çalkalama sıvıları diş teli kullanımından kaynaklanabilecek diş eti tahrişi ve küçük iltihaplanmaları temizlemek için kullanılır.

Diş arası fırçalama da dişleri, braketleri ve diş etlerini temiz ve sağlıklı tutmak için faydalı olacaktır. Ortodontik tellerin altını ve braketlerin çevresini temizlemek için kullanılabilir. Diş arası temizleme aleti tel veya brakete zarar vermemek için yavaşça ve dikkatlice kullanılmalıdır.

Bu temizleme yöntemleri yanında yiyecek-içecek durumuna da dikkat edilmelidir. Fındık, ceviz, havuç, elma gibi sert yiyeceklerden tellere ve braketlere zarar verebileceği için uzak durulmalıdır. Sakız, karamela, sakızlı şekerleme gibi yapışkan yiyecekler tel ve braketler arasına yapışıp kalabilir. Bu nedenle uzak durulmalıdır. Diş çürümeleri ve ilişkili sorunlara sebep olabileceğinden dondurma, kurabiye, şekerleme, gazoz gibi şekerli yiyeceklerden ve içeceklerden de uzak durulmasında fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz