saglıklı beslenme

Sağlıklı Beslenme yeterli aynı zamanda dengeli beslenme demektir. Olması gerekenden daha ince ve fit gözükmek, sevdiğiniz yemeklerden uzak kalmak veya sıkı diyet programları uygulamak sağlıklı beslenme olarak düşünülmemeli. Zira vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi, hücrelerimizin dengeli ve düzenli çalışabilmesi için ihtiyacımız olan karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve proteinlerden yeterli düzeyde almamız gerekmektedir. Bu aynı zamanda ağız ve diş sağlığı içinde çok önemlidir.

Bu sayede hem vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılamış oluruz ve bu daha iyi daha sağlıklı görünmemizi sağlar. Hemde dişlerimiz ve ağız sağlığımız için gerekli vitamin, mineral ve proteinleri almış oluruz.  Vücudumuzun tüm besin değerlerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek vücudunuzun eksik kalmasına ve eksik işlev görmesine neden olur. Bu da ağız ve diş sağlığıda dahil birçok sağlık problemini beraberinde getirir.

Sağlıklı yaşam için neler yapılmalı?

Sağlıklı ağız, sağlam ve sağlıklı dişler hatta genel anlamda sağlıklı bir vücut için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Tüm bedensel ve zihinsel faaliyetlerinizin işlevselliği beslenme alışkanlıklarınıza göre şekillenmektedir.

Ağız ve diş sağlığı beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple de beslenme düzenini gözden geçirmek; diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Diş sağlığı açısından zararlı olabilecek besinlerin başında; şekerli gıdalar, asitli gıdalar, dişlere yapışma özelliği olan besinler, sigara tüketimi gibi faktörler diş ve diş eti sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Diş Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?

Özellikle şekerli sentetik gıdalar, kola, soda gibi asitli besinler mutlaka beslenme listesinden çıkarılmalı. Bunların tüketilmemesi gerekmektedir.  Bunun yanısı sıra gün içinde dişlerinizi fırçalama imkânınız bulunmuyorsa  havuç ve elma gibi gıdalar tüketerek hem sağlıklı mineraller almış hem aynı zamanda dişetlerinin bir nevi masaj yapılmış gibi güçlenmesin vesile olabilirsiniz.

Ayrıca bu durumlarda ağız ve dişler temiz su ile iyice gargara yaparak çalkalanmalıdır. Kalsiyum açısından zengin bir gıda olan peynir tüketimini yeterli seviyede tutmakta bir diğer önemli nokta.

Diş Çürükleri Neden Bu Kadar Arttı

Yapılan araştırmalar gelişmekte olan ülkelerde diş çürüklerinin daha fazla arttığını gösteriyor. Tabiki sebep beslenme alışkanlıklarının değişmesi. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ifadesi ile ne anlatmak istiyoruz. Elbette dünya çapında yaygın olan fast food kültürü sigara ve kahve tüketimi, düzensiz beslenme, stres gibi bir çok faktörü birlikte vurgulamaya çalışıyoruz. Bütün bu alışkanlıklar diş çürümelerinde artışa yol açmaktadır.

Yukarıdaki faktörler elbette tek başına etken değil. Günümüzde hazır gıda endüstrisi gibi bir sektörün ortaya çıkması ve besin değeri çok daha düşük gıdaların sofralarda yerini almasıda dişlerde meydana gelen çürüklerin artmasında rol oynayan önemli etkenlerden.

Şunu unutmamak gerekiyor. Çikolata, bisküvi, çikolata, kola ve benzeri asitli içecekler ve  abur cubur başlığı ile tanımlanan ambalajlı gıdaların çok sık tüketilmesi, ağız içerisinde daha çabuk ve süratli bakteri çoğalmasına sebep oluyor.  Buna birde normal süt ve süt ürünlerinin yerine geçen ve daha çok tercih edilen paketlenmiş kimyasallı gıdaların tüketilmesi eklenince diş ve diş eti hastalıklarında adeta patlama yaşandı diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz