yemek

Bu konu gerek implant gerekse genel anlamda diş sağlığı için çok önemli. İmplant tedavisi yapıldıktan hemen sonra 2 saatlik süreçte herhangi bir şey yiyip içmemeye özen göstemelisiniz. İlk 24 saat boyunca sıcak içeceklerden de uzak durun ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler(soğuk püre, süt ürünleri ve dondurma) tüketmeye özen gösteriniz. İlk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden de uzak durmalısınız.

Dahası genel olarak fazla sıcak yenen ve içilen tüm gıdalar ağız mukozamız için ciddi sorun oluşturmaktadır. Sert ve taneli gıdalar ise yara yüzeyinde sürtünme ve çarpma yaparak acı hissi yaratabildiğinden ayrıca implant tedavisi sırasında ağızda bir yara yüzeyi oluşacağı için dikişler etkileyip iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyebileceğinden uzak durulmalıdır. İmplant Ameliyatı sonrasında, dudak ve yanaklara his gelince yenilebilecek besinler ilk 24 saat içinde mümkün olduğunca yumuşak, besleyici ve vitamin içerikli yiyecekler olmalıdır. Besleyici değeri yüksek besinler, vücut direncini arttırması açısından tercih edilebilirler. C vitamini açısından zengin sebze ve meyve posaları bu dönemde hastaların vücut direncini arttırmada etkilidir. Bu dönemde yenilen ve içilen gıdaların ısısı da, nitelikleri kadar önem taşımaktadır.


İmplant Sonrası Yemek hakkında bir diğer önemli konuda, yemek yedikten hemen sonra diş fırçalamaya çok önem verilmesi gerekliliğidir. İmplant cerrahisinden sonra hastalar, çoğunlukla yara bölgesine zarar vermekten korktukları için diş fırçalamaktan çekinmektedirler. Operasyondan sonraki ilk 24 saat içinde diş fırçalamak önerilmemektedir ancak ilk 24 saatten sonra dişler fırçalanmalıdır. Diş fırçalamak ağız içinde gelişebilecek olan enfeksiyon durumlarını, ağız içindeki bakterileri uzaklaştırdığı için şiddetle tavsiye edilmektedir.

İmplant tedavisi sonrasında koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile yavaş bir şekilde baskı uygulanması önerilir.  Unutmayın İmplant Tedavisi sonrası ilk gün kan görülmesi normal bir sonuçtur. Hatta sabah uyanıldığı zaman yastığınızda kan izleri dahi görebilirsiniz ancak endişelenmeyin. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat etmelisiniz.

Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız. Buna özellikle dikkat etmeniz çok önemli.  36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ) ile gargara yapılması gerekir. 1 dakika boyunca gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.

Sigara kullanıyorsanız İlk 24 saat kesinlikle içmeyiniz ve alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi son derece önemlidir.  Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici yazıldıysa, önerilen şekilde kullanmaya dikkat ediniz.

İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon ya da ıslak çay poşeti ile operasyon bölgesi üzerine baskı uygulayınız.  Şunu belirtelim ilk 2 ile 3 gün hematoma veya şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta veya göz altında rastlanabilir. Bu durum 10 güne kadar kendiliğinden geçer. Bu nedenle izlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına ilk gün boyunca buz uygulanması (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız tedaviyi hızlandırır.

Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafata kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekmez. Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız.

Herhangi bir problem meydana gelirse ya da herhangi bir sorunuz olursa diş hekiminize sormaktan kesinlikle çekinmeyiniz. Bu aşamada ilk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir. Ağız içine atılan dikişler, hastanın ve yaranın durumuna göre yaklaşık 1 hafta sonra alınır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz