Diş Tedavi Metodları

Çene Cerrahisi

Ağız içerisinde yer alan yumuşak ve sert dokularda gelişen kistik yada tümöral patolojilerin tedavilerinin yanı sıra diş ve çene kırıkları, sürmüş veya gömük kalmış dişlerin çıkartılması ya da sürdürülmesi, protez yapımına yardımcı olmak amacıyla yapılan düzeltmeleri içeren anabilim dalıdır.

Çene - yüz bölgesi ağrıları, çene eklemi hastalıkları, tükürük bezi rahatsızlıkları, çene - yüz deformitelerinin düzeltilmesi de çene cerrahisinin çalışma alanı içindedir. Bunlarla beraber bazı sistemik hastalıkların ağız içindeki bulgularının teşhisi, tedavisi ve kontrolleri de yapılmaktadır.

Dental fobilerinden, bulantı reflekslerinden ve mental retardasyondan (zeka geriliği) dolayı ameliyat olamayan hastalara genel anestezi ya da sedasyon altında müdahale edilebilmektedir.

Ortodontik Tedavi

En genel tanımıyla, alt-üst çeneler ile diş çapraşıklıklarının giderilmesi için uğraşan diş hekimliği dalına ortodonti denir. Yer darlığı sebebiyle meydana gelen basitten daha komplikeye diş çapraşıklıkları, büyüme ve gelişim eksiklikleri, doğumsal anomaliler, dişlerle çeneler arasındaki bozuk ilişkiler, sonradan ortaya çıkan diş dizisi bozuklukları ve diğer tüm genel diş-çene anomalilerinin düzeltilmesi gibi başlıklar ortodontinin konularını oluşturur.

Ortodonti Neden Önemlidir?

Eğer çapraşık ve kötü konumlanmış dişleriniz varsa,

  • Bu dişlerin temizliğinin görece zor olması itibariyle periodontal (diş eti) hastalıklara yakalanma ve diş çürükleri nedeniyle dişlerinizi erken kaybetme riskiniz artar.
  • Bozukluğa neden olan dişler çene kaslarınızda daha çok baskıya neden olarak temporomandibular eklem bozuklukları ve sonuç olarak baş, sırt ve omuz ağrılarına neden olur.
  • Dişleriniz dış görünüşünüzü olumsuz etkiler ve bu durum estetik ve psikolojik açıdan sorunlar yaşamanıza neden olabilir.
  • Ortodonti bozuklukları ağız kokusu problemi doğurur.

Yukarıda saydığımız tüm bu nedenlerden dolayı ortodonti ve ortodontik tedavi, size daha sıhhatli bir ağız ile daha etkileyici bir görünüşe sahip olma olanağı sunar ve bu bakımdan oldukça önemlidir.

Kanal Tedavisi

Dişlerin köklerini ve kök uçlarını da ilgilendiren enfeksiyonlarda, enfekte kanal dokusunun uzaklaştırılıp, doku dostu maddelerle doldurulmasıdır. Uygun enstrümanların özenli ve doğru kullanılması durumunda dişin ömrünü uzatıp ağız içinde kalış süresini arttıran bir tedavidir. Kanal tedavisi, dolgu veya kron uygulaması ile bitirilir.

Hollywood Smile ( Hollywood Gülüşü )

Çok tercih edilen Hollywood Gülüşü ( Hollywood Smile ) ifadesi Hollywood oyuncularını baz alarak uygulanan çalışmalar neticesi ortaya çıkmıştır. Ortodontik ve protetik estetik diş hekimliği uygulamalarının kişinin güzel ve mutlu bir gülüşe kavuşması amacıyla kullanılması sonucu elde edilen mükemmel gülüştür. Estetik gülüşe sahip olunması amacı ile dişlerin porselen kaplama veya zirkonyum kaplama gibi işlemler ile düzeltilmesi, diş ve diş etleri arasındaki uyumsuzluğun giderilmesi, diş beyazlatması gibi benzeri uygulamalarla gülüşün yeniden tasarlanması işlemidir.

• Laminate Porselenler

• Zirkonyum Porselenler

• Pembe estetik (Diş eti estetiği)

• Diş beyazlatma (Bleaching)

Şeklindeki uygulamalar neticesi ağız ve diş yapısı oldukça estetik bir görünüme kavuşmuş olacaktır.

Dolgu Uygulamaları

Kompozit Dolgular
Kompozit Dolgu, dişlerdeki mevcut çürük, eksiklik ve boşlukların diş rengi dolgularla tedavi edilmesi işlemidir. Tek seansta gerçekleştirilebilir.

Porselen Dolgular
Uygulama bölgesine konulacak olan dolgu, ağız dışında porselen materyalden yapılarak dişe uygun adhezivlerle yapıştırılır.

Diş İmplantı

Diş bölgesine uygulanan bir tür Vida Diş olarak da bilinen Diş İmplantları, diş eksikliklerinde uygulanan ve aynı zamanda da estetik görüntüyüde tamamlayan bir uygulamadır. Bu işlem günümüzde diş eksikliği sorununa başarılı çözümler sunar ve yaygın olarak da kullanılmaktadır.

İmplantlarda titanyum maddesi kullanılır. Bu madde ağız dokularına uyumludur. Implant, kaybedilmiş dişten kalan boşluğa veya diş çekimini takiben (önemli bir enfeksiyona rastlanmamışsa) diş yuvasına yerleştirilir. Implant uygulaması için kemik miktarı ve yoğunluğunun gerekli seviyede olması istenir.

Tedavi planlama aşamasında istenilen kemik miktarı ve yoğunluğunun olmadığı saptandığında önce kemik oluşturmaya yönelik işlemler yapılır. Yeterli miktarda kemik olduğu saptandığında boş olan her diş yuvası için implant uygulanabilir. Tedavi planlama aşamasında uygulanacak implant sayısı hekimin klinik ve radyografik muayenesinden sonra belirlenir.

Doğru operasyon yöntemleri ile doğru ve ehil hekimler tarafından uygulanırsa ağızda uzun yıllar kalabilir. Sanıldığının aksine implant operasyonu uygun medikalizasyon ve kişinin genel sağlık kriterleri göz önüne alınarak yapıldığında son derece kolay ve stressiz bir operasyondur. Operasyon sonrası implant üzerine kron yapımı ile kişi kendi dişi gibi kullanabileceği dişlerine kavuşur. İmplant Uygulaması özel durumlar hariç herkese yapılabilir.

Diş Estetiği

diş estetigi

Estetik denilince insanların aklına sadece estetik gelmektedir. Yani burun estetiği, yüz estetiği gibi şeyler. Ancak yüz görünümünde estetik olarak baktığımızda yüz bölgesi yüzde 35-40 civarın da etki yapıyorsa, dişlerde yüz görünümde yüzde 60-65 civarında etki yapmaktadır.

Kozmetik diş uygulaması, gülümseme tasarımı ve diş uygulamalarını kapsamlı olarak inceleyen onarıcı bir yöntemdir.  Kişinin gülüşüne canlılık kazandırmak için geliştirilen bir programlamadır.

Bu tedavi sayesinde kişinin yüzüne uyumlu olarak gülüşü tasarlanmaktadır. Yaş ilerledikçe kişilerde çene düşmesi gibi durumlar olabilmektedir. Bu durumların onarılmasına ve dişlerin yüze uyumlu şekilde dişler tasarlanmaktadır.

Diş Beyazlatma

Dişler, zaman içerisinde dış etkenler nedeniyle (yiyecekler, kahve, çay, sigara tüketimi gibi) sararabilirler, beyazlığını yitirebilirler. Bu nedenle dişleri yeniden sağlıklı beyazlığına kavuşturmak için diş beyazlatma (bleaching) işlemine ihtiyaç duyulabilir.

Diş beyazlatma işlemi diş hekiminin uygulamasıyla dişe zarar vermeden hızlı sonuç alınabilen bir işlemdir. Yine diş hekiminin önereceği ev tipi beyazlatma kitleri sayesinde de beyazlığın kalıcılık süresi uzatılabilir.

Diş Beyazlatma işlemi, dişin ihtiyacına göre 2 veya 3 seansta yapılabilir. Seans 30dk ila 60dk sürebilir. Beyazlatma işlemi hızlı sonuç veren tedaviler arasındadır. Zamana ve hastanın yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak zaman içerisinde tedaviyi yenileme ihtiyacı duyulabilir.