diş çürüğü oluşumu

Diş çürükleri bakteriler sebebiyle oluşan hastalıklardır. Diş çürüklerine, dişin yüzeyinde kahverengi siyah renkte olan ve bazen de röntgen ile görülerek teşhis konulur. Bir dişte çürüğün çoğalması halinde oyuklar oluşur. Herhangi bir tedavi ile kontrol altına alınmazsa sıcak ve soğuk içeklere karşı duyarlılık ve akabinde dişte ağrı olmaya başlar.

Yediğimiz yiyecek ve içeceklerden ağzımızda kalan artıklar bakteri plaklarının oluşmasına sebep olur. Bakteriler bu artıkları öğüterek asitleri ortaya çıkarırlar. Ortaya çıkan bu asitler beli bir müddet dişe değdiği için diş minesinin mineral özelliğinin kaybetmesine ve bununla birlikte dişin çürümesine neden olur.

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir?

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ortalama üç dakika dişlerimizi fırçalamaya özen göstermeliyiz. Sık dişler için günde bir kez doğru bir şekilde diş ipi kullanılması uygun olacaktır. Altı ayda bir rutin olarak diş doktoruna gidip kontrollerimizi yaptırırsak olası çürük ihtimaline karşı erken önlem alınabilir. Yalnızca bunları düzenli bir şekilde uygulamış olursak diş çürüğünü engelleyebiliriz.

Diş çürüğü iç yada dış etkenler vasıtasıyla diş yapısının tahrip edilmesi halidir.  Bu hem diş minesini ( dişin dış kaplaması ) hem de dişin dentin tabakasını ciddi anlamda etkileyebilir . Diş çürüğü, ekmekler, tahıllar, süt, soda, meyveler, kekler veya şeker gibi karbonhidratlar (şekerler ve nişastalar) içeren yiyecekler dişlerde bırakıldığında ortaya çıkar.

Ağızda yaşayan bakteriler bu yiyecekleri sindirerek asit haline getirir. Bakteriler, asit, gıda artıkları ve tükürük , dişlere yapışan plak oluşturmak için birleşir. Plaktaki asitler dişlerin emaye yüzeyini çözerek dişlerde boşluk adı verilen delikler oluşturur.

Diş çürümelerinin önüne geçebilmek için şunları yapmalısınız:

  • Kaliteli bir diş macunu ile dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın. Tercihen, her yemekten sonra ve özellikle yatmadan önce fırçalayın.
  • Dişler arasındaki olası artıklar günlük olarak diş ipi gibi yardımcı malzemelerle temizleyin.
  • Her gün deniz tuzu ile hazırlanmış bir gargara ile durulayın . Bazı durulamalarda plak oluşturan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olan antiseptik bileşenler de bulunur.
  • Besleyici ve dengeli yemekler yiyin ve atıştırmalıkları sınırlayın. Diş yüzeyinde kalabilen şeker, çubuk kraker ve cips gibi karbonhidratlardan kaçının. Yapışkan yiyecekler yenirse, dişlerinizi hemen sonra fırçalayın.
  • Dişlerinizi güçlendiren tamamlayıcı etkenlerin kullanımı konusunda diş hekiminize danışın.
  • Diş hekiminize bu konuda aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin.
  • Yüksek alkali su için. Çocukları diş çürümelerinden korumak için her gün düzenli olarak temiz ve kaliteli su tüketmek önemli.
  • Profesyonel temizliğinize dikkat ederek düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz