cocuk-dis-tedavisi

Bebeklerde ilk diş genelde 6 -7 aylık iken çıkmaya başlar ve dişlerin çıkışları iki yaşına kadar tamamlanır. Süt dişi olarak adlandırılan bu dişler, belli bir süre sonra yerine yenileri çıkacak olan geçici dişlerdir. Çocuklarda süt dişi sayısı 20 tanedir. Süt dişleri genellikle yedi yaşına kadar ağızda kalır. Yedi yaşından itibaren süt dişleri, kök uçlarında yer alan kalıcı asıl diş taslaklarının gelişmeye başlamasıyla itilerek düşer, yani atılır.

Süt dişlerinin korunması neden önemlidir?

Kalıcı dişlerinin çıkışları ise 11 yaşına kadar devam eder. Kalıcı dişlerinin çıkışları tamamlanmış 11-18 yaş aralığındaki bir çocukta 28 diş bulunur. 20 yaş veya sonrasında alt ve üst çenenin en sonunda 20 yaş dişi adı verilen 4 azı dişi daha çıkar. Bilindiği gibi yetişkin bir insanın ağzında 32 diş bulunmaktadır.

Süt dişleri geçici oldukları düşünülerek ihmal edilmemeli, vaktinden önce çekilmemelidir. Bu dişlerin normal dökülme vakti gelene kadar ağızda tutulması esastır. Çünkü süt dişleri yerlerine gelecek olan kalıcı dişlere kılavuzluk yapmaktadır. Kalıcı dişlerin çıkışlarının düzgün ve sorunsuz olabilmesi için süt dişlerinin kılavuzluğu önemlidir. Bunun için süt dişlerinde çürükler görülürse geçici diş diye hemen çekilmemeli mutlaka tedavi edilmelidir.

Çocuklarda ortodonti tedavisine ne zaman başlanır?

Çocuklarda ortodontik problemleri, dişlere bağlı olanlar ve kemik gelişimine bağlı olanlar olarak iki gruba ayırabiliriz. Çocuklarda, dişlerden kaynaklanan ortodonti tedavisine genel olarak kalıcı dişlerin tamamlanmasıyla yani 11 yaşında başlanır. Ancak bazı durumlarda bu yaşa kadar çocuğu ortodontiste götürmemek, kalıcı dişlerin çıkışını beklemek doğru olmayabilir.

Esasen çocuklarda ortodontik sorunlar daha erken yaşlarda kendini gösterebilir. Çünkü ortodontik sorunlar yukarıda da ifade edildiği gibi sadece diş çapraşıklığından ibaret değildir. Çocuklarda çene problemleri, kemik gelişimi tamamlanmadan erken müdahale edilmesi gereken rahatsızlıklardır.

cocuklarda ortodonti

Çocuklarda ilk ortodontik muayene kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı yaşlarda yani 7 yaşında yaptırılmalıdır. Böylece, eğer çene gelişiminde bir problem varsa bunun için erken tedavi şansı yakalanmış olunur. Zira dişlerdeki eğrilikler her yaşta düzeltilebilirken kemik gelişimine bağlı çene problemlerinin tedavisi ancak kemik gelişimi tamamlanmadan mümkün olabilmektedir.

Çocuklarda ortodonti sorunlarının nedenleri

 • Erken süt dişi çekimleri,
 • Uzun süre emzik kullanma, parmak, dil, dudak emme gibi çene gelişiminin normal ve düzgün olmasını engelleyen zararlı alışkanlıklar,
 • Geniz eti iriliği ve sık tekrarlanan bademcik hastalıkları nedeniyle ağızdan nefes alma,
 • Genetik faktörler. Kemik ve iskelet gelişimindeki bozukluklar, genellikle kalıtsal nedenlere bağlı olarak meydana gelir.
 • Çarpma, düşme ve yaralanma gibi fiziksel travmalar,


Çocuklarda izlenmesi gereken ve ortodontik tedavi gerektirebilecek durumlar

 • Erken sütdişi kaybına yol açabilecek  sütdişi çürükleri,
 • Geniz eti iriliği veya başka nedenlerden kaynaklanan ağızdan solunum ve yemek yerken ağzı kapatamama durumları,
 • Dikkati çekecek şekilde ilerde veya geride konumlanmış çene ve asimetrik görüntü: Alt çenenin üst çeneden kısa olması, alt çenenin dar olması (mandibular darlık) veya üst çenenin dar olması (maksiller darlık) nedeniyle meydana gelen diş çapraşıklığı, orta yüz bölgesinin gelişim geriliği,
 • Birbirine göre asimetrik konumlanmış çenelerden kaynaklanan çiğneme, ısırma ve yutma problemi,
 • Çiğneme sırasında yüz bölgesinde ağrı hissetme,
 • Dişlerde çapraşıklık veya eğrilikler,
 • Alt çenenin çok silik kaldığı yüz profili,
 • Dişlerde çapraz kapanışlar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan dişleklik durumları,
 • Yarık damak rahatsızlığı.

Çocuklarda bazen ortodontik ve ortopedik tedaviler birlikte yürütülür. Çocukta çene ve kafa kemiklerinin büyümesini yönlendirerek yürütülen fonksiyonel tedavi bu türden bir tedavidir.

Ortodontik tedavilerde çok farklı yöntem ve aparatlar kullanılmaktadır. Bu apareyler ağız dışı ve ağız içi aygıtlar olarak iki çeşittir. Çenelik, enselik gibi ağız dışı apareyler genellikle kemik gelişimindeki sorunlardan kaynaklanan çene kemikleri ve çene eklemindeki problemlerin giderilmesinde kullanılır.

Ağız içi apareyler ise diş çapraşıklıkları, diş arkı problemleri, çene darlıkları gibi problemlerin tedavisinde kullanılırlar. Ağız içi apareyler sabit veya hareketli olabilirler. Çene kemikleri ve çene eklemindeki problemlerin giderilmesi eğer ağız içi ve ağız dışı apareyler ile düzeltilemez ise bazen cerrahi müdahale de gerekebilir. Ortognatik cerrahi olarak da adlandırılan çene cerrahisi, uyumlu ve simetrik olmayan çene kemiklerinin düzeltilmesi işlemiyle ilgilenen bir cerrahi dalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz